Új rovatunkban a szombathelyi közkórház, a mai Markusovszky kórház történetét próbáljuk bemutatni, a teljesség igénye nélkül. Az első részben a magyar és a szombathelyi kórházügyről írunk.

A képek illusztrációk, célunk a  19-20. századi orvoslás körülményeinek bemutatása.

 Az első magyar állami kórházat 1863-ban, Pozsonyban hozták létre. Törvény erejével egy települést sem kényszeríthettek kórház (mindössze járványkórház) alapítására, így a nagyobb városokban is csak betegházak, ispotályok álltak rendelkezésre.

Képünk illusztráció. Vérátömlesztés az 1870-es években. Bellevue Kórház. (Forrás: Pinterest/ Hayley Walsh)
Képünk illusztráció. Vérátömlesztés az 1870-es években. Bellevue Kórház.
(Forrás: Pinterest/ Hayley Walsh)

– Szombathelyen az első betegházat 1829-ben hozták létre. Ezt 1891-ben kórházzá alakították, mely a környékbelieket kiszolgálta. A tehetős polgárok Bécsben, Pesten vagy Grazban gyógyíttatták magukat.

Képünk illusztráció. Markotányos utcai barakk-kórház, Budapest. (Forrás: Vasárnapi Ujság, 1892. / mindennapoktortenete.blog.hu)
Képünk illusztráció.
Markotányos utcai barakk-kórház, Budapest.
(Forrás: Vasárnapi Ujság, 1892. / mindennapoktortenete.blog.hu)

Az 1905. április 27-i törvényhatósági bizottsági közgyűlésen a megyegyűlés létrehozta a “Szombathelyen felállítandó vármegyei közkórház” pénzügyi alapját. A 200 ágyas közkórház költségeinek felét ebadó emeléséből tervezték fedezni.

Képünk illusztráció. Mentősök Berlinben 1900 körül. (Forrás: wikipedia.org)
Képünk illusztráció.
Mentősök Berlinben 1900 körül.
(Forrás: wikipedia.org)

– A közkórház létrehozásának nagy támogatója Herbst Géza alispán volt, aki feladatául kapta a közkórházi bizottság létrehozását, munkájának előkészítését.

Képünk illusztráció. Az egyik fővárosi kórház terme, 1916 körül. (Forrás: keptar.oszk.hu)
Képünk illusztráció.
Az egyik fővárosi kórház terme, 1916 körül.
(Forrás: keptar.oszk.hu)

– Az épületre érkezett pályázatok körül zavarok támadtak: az első helyezett Walder Gyula terve túl költséges volt, a Jendrassik-Vida-féle tervvel kapcsolatban felmerült az egyik pályázó összeférhetetlensége (a pályázat felülbíráló szervénél töltött be vezető pozíciót), így a szerződést végül Schoditsch Lajossal kötötték meg.

A szombathelyi kórházat a Kálvária mögött tervezték felépíteni, de időközben kitört az I. világháború.

Folytatása következik!

Köszönjük Spiegler Tibor helytörténeti gyűjtő segítségét!